Parçalı az bulutlu

Balık: Zamlar geri çekilsin, maaşlar insanca yaşam seviyesine getirilsin

Birleşik Kamu-İş ve Tüketici Hakları Derneği, emekçilerin ödediği dolaylı vergiler ile çalışanların ödediği vergiler hakkında açıklama yaptı. Genel Merkez düzenlenen basın toplantısına, Konfederasyon Genel Başkanı Mehmet Balık,  Genel Dış İlişkiler ve Ar-Ge Sekreteri Doğan Altun, Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ve Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda üye katıldı. Genel Başkan Mehmet Balık, […]
ANKARA - 8 Ekim 2018 13:02 A A

Birleşik Kamu-İş ve Tüketici Hakları Derneği, emekçilerin ödediği dolaylı vergiler ile çalışanların ödediği vergiler hakkında açıklama yaptı.

Genel Merkez düzenlenen basın toplantısına, Konfederasyon Genel Başkanı Mehmet Balık,  Genel Dış İlişkiler ve Ar-Ge Sekreteri Doğan Altun, Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar ve Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda üye katıldı.

Genel Başkan Mehmet Balık, “AKP iktidarı, tarihimizin en büyük ekonomik krizini ülkemize yaşatmaktadır. Siyasal iktidarlar, geçmişte olduğu gibi bu bugünde krizin yükünü emekçilere ödetmektedirler” dedi.

AKP iktidarı bütçe açıklarını, doğrudan ve dolaylı vergileri artırarak kapatma yoluna gittiğini belirten Balık, “Vergi mükellefi olsun olmasın, tüm yurttaşlar dolaylı vergiler dediğimiz tüketim vergilerini devlete vergi olarak ödemektedir.  Ülkemizde her geçen gün sayıları artırılan vergi kalemleri ve sermayeye ve yandaşa iş adamlarına sık sık çıkartılan vergi affı yasaları büyük vergi adaletsizliğine neden olmaktadır.” ifadelerin kullandı.

Tüm emekçilerin bildiği gibi vergi oranlarında artan oranlı tarife uygulandığı ve elde edilen gelirler ayrı ayrı vergi dilimlerine ayrıldığına dikkat çeken Balık,  “ Emeğiyle geçinenlerin sözde gelirleri arttıkça vergi dilimi de yükselmektedir. Gelir vergisi oranlarını belirleyen kazanç dilimleri yıllar içinde neredeyse hiç artmamaktadır. Asgari ücretli çalışanların dahi bir üstü vergi dilime girmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı emekçilerin ve çalışanların daha yılın ilk aylarında bir üst kazanç dilimi olarak gelir vergisi oranı önce yüzde 15’ten, 20’ye sonrada yüzde 27’ye çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

Balık, Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli de milyonlarca emekliye KDV ve ÖTV olarak yansıtıldığını vurguladı ve sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemizde kamuda çalışan 3 milyon memur ile 2 milyona yakın memur emeklisi, AKP iktidarının tutmayan enflasyon beklentileri nedeniyle ekonomik kayba uğramaktadır. Kamu emekçileri her yıl enflasyon mağduru olmakta ya da enflasyon altında inim inim inlemektedir. Toplumun tüm kesimlerini oluşturan işçi, memur, emekli, esnaf ve emeğiyle geçinenlerin ortak talebi tüm zamların geri çekilmesi ve maaşların insanca yaşam seviyesine getirilmesidir. Döviz kurlarındaki artış ve temel gıda ürünlerine gelen zamlar düşünüldüğünde memur ve memur emeklisinin yoksulluk sınırında yaşamasına neden olmaktadır. Gelir vergisi dilimlerinin %15’e sabitlenmesini, maaş artışlarını gerçekçi enflasyon oranında zam yapılmasını istiyoruz.”

ANKARA - 13:02 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.