Atıl durumdaki otobüsler, yürüyen kütüphane olacak

Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla fark yaratan Kahramankazan Belediyesi, Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi daha hayata geçiriyor. Kahramankazan Belediyesi Gençlik Meclisi üyesi öğrenciler, “Eskiyi Değerlendir Yeniyi Şenlendir” projesiyle belediyeye ait atıl durumdaki 3 otobüsü yürüyen kütüphaneye dönüştürmek için kolları sıvadı. Otobüsler arasında daha önce cenaze hizmetleri için seyyar gasilhane olarak kullanılan otobüs de bulunuyor. Kahramankazan […]
ANKARA - 6 Kasım 2017 12:46 A A

Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla fark yaratan Kahramankazan Belediyesi, Türkiye’ye örnek olacak bir projeyi daha hayata geçiriyor. Kahramankazan Belediyesi Gençlik Meclisi üyesi öğrenciler, “Eskiyi Değerlendir Yeniyi Şenlendir” projesiyle belediyeye ait atıl durumdaki 3 otobüsü yürüyen kütüphaneye dönüştürmek için kolları sıvadı. Otobüsler arasında daha önce cenaze hizmetleri için seyyar gasilhane olarak kullanılan otobüs de bulunuyor.

Kahramankazan Belediyesi Gençlik Meclisi bünyesinde faaliyet gösteren lise komisyonundaki öğrenciler “Eskiyi Değerlendir Yeniyi Şenlendir” projesiyle Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma başlattı. Öğrenciler, belediyeye ait kullanılmayan üç otobüsü yürüyen kütüphaneye dönüştürerek Kahramankazan’daki mahalleleri gezecek. Üç otobüsü kütüphane olarak düzenleyecek olan öğrenciler çalışmaya, belediye tarafından geçmişte köylerdeki cenaze hizmetlerinde seyyar gasilhane olarak kullanılan şimdi ise atıl durumda bulunan otobüsten başladı. Belediye ekiplerinin de destek verdiği öğrenciler, gezici kütüphaneleri en kısa zamanda tamamlamayı hedefliyor.

Gençlerle birlikte yönetiyoruz

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Kahramankazan’ı gençler ve çocuklar başta olmak üzere toplumun tüm kesimleriyle birlikte yönettiklerini belirterek, “Gençlik Meclisi üyesi öğrencilerimizden atıl durumdaki otobüsleri kütüphaneye çevirme fikri geldiğinde çok etkilendim. Hemen birlikte bir toplantı yaparak bu işi nasıl gerçekleştirebileceğimizi masaya yatırdık” dedi.

Mahalle mahalle gezecek

Ertürk, şunları kaydetti: “Projede eskiyi değerlendirme fikriyle yola çıkıldı. Kitap okumanın eksikliğine değinen genç kardeşlerimiz, ‘eski bir aracı neden kütüphaneye çevirmeyelim’ dediler. Belediye bünyesinde geçmişte kullanılan şimdi ise atıl olan eski otobüsleri proje için verdik. Eskiden bazı köylerimizde gasilhane yoktu. Belediye olarak bir otobüsü gasilhane haline getirmiştik köyleri geziyordu. Köylerimize yaptığımız yatırımlarla artık her köyümüzde gasilhanemiz bulunuyor. Otobüste atıl durumdaydı. Üç otobüs var. Seyyar gasilhane olandan başladılar. İç mimarımızla birlikte içini tasarladılar ve teknik personelimiz de kendilerine destek veriyor. İçerisine güzel ve geniş kullanımlı bir kütüphane yapacaklar. Yürüyen kütüphaneler mahalle mahalle gezecek. Kahramankazan’ın mahallelerini dolaşacak, ihtiyaç halinde çevre ilçelere de gidebilecek. Gençlerimizin ve yavrularımızın eğitimi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”

ANKARA - 12:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.