10° Açık

Ankara’da doğan oyunun sezon açılışı 30 Eylül’de

Pınar Ayhan, Cumhuriyet tarihinden kesitler anlattığı, “Orada Duruverseydi Zaman” isimli oyununun, yeni sezondaki ilk gösterimini Ankara’da yapacak. “Burası benim kentim. Yeni sezon için ilk adımı Ankara’da atmayı çok önemsiyorum. Ankara bu oyun, Kemal ve Dinle Çocuk isimli oyunlarımızın doğduğu şehir. İhtişamlı bir başkenti; İstanbul’u bırakıp bir bozkır kasabasından yepyeni bir başkent inşa edenlerin kenti, o yüzden […]
ANKARA - 21 Eylül 2018 11:54 A A

Pınar Ayhan, Cumhuriyet tarihinden kesitler anlattığı, “Orada Duruverseydi Zaman” isimli oyununun, yeni sezondaki ilk gösterimini Ankara’da yapacak.

“Burası benim kentim. Yeni sezon için ilk adımı Ankara’da atmayı çok önemsiyorum. Ankara bu oyun, Kemal ve Dinle Çocuk isimli oyunlarımızın doğduğu şehir. İhtişamlı bir başkenti; İstanbul’u bırakıp bir bozkır kasabasından yepyeni bir başkent inşa edenlerin kenti, o yüzden de benim hayatımda yeri büyük” diyen Pınar Ayhan, Türkiye’nin ilk müzikal belgeselini sahneye koymanın mutluluğunu yaşadığını belirtiyor.

Çanakkale Savaşı, Karadeniz Vapuru, Özsoy Operası ve Köy Enstitüleri’ne ilişkin öykülerin yer aldığı, izleyiciye yaklaşık 100 yıllık bir zaman dilimine ait az bilinen anektodların aktarıldığı gösteri, 30 Eylül’de saat 16.00’da Panora Sanat Merkezi’nde sahnelenecek.

Tek kişilik oyunun Proje Tasarımı Pınar Ayhan’a ait. 2000 yılı Eurovision Türkiye Birincisi olan sanatçı Pınar Ayhan, müzisyenlik kariyerine eklediği, hikaye anlatıcılığıyla, izleyicisini adeta zamanda yolculuğa çıkartıyor; bir bakıyorsunuz zaman durmuş, siz ise bir gemiyle taa 1926’lara gitmiş, Karadeniz Vapuru’ndasınız. Ya da müziğin insanı kendinden alan notalarıyla buluşan yumuşacık bir sesle mırıldanıveriyorsunuz; “Kimse Yok Mu ?” diye.  Oyunun Dönem Araştırma ve Metin Yazarlığını Banu Mertyürek Güler yapıyor. Yapımcılığını Sühan Ayhan’ın üstlendiği müzikal belgeselin, Proje Koordinatörü Ayşe Karakoç, sahne rejisi ise Özgür Billur tarafından gerçekleştiriliyor. Sahnede sanatçıya eşlik eden orkestra ise Aslı Gültekin (Çello), Bilgin Canaz (Ney), Erdinç Aktuğ (Perküsyon), Evren Kalaycıoğlu (Piyano) ve İlker Karsavuran (Bağlama/Ud/Buzuki) gibi deneyimli müzisyenlerden oluşuyor.

ANKARA - 11:54 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.