‘ALO 170 Taşeron’ hattı çalışanları: Biz de kadro istiyoruz

Taşeron sorularını yanıtlayan ‘Alo 170’ hattının, kadro dışı kaldığı ortaya çıktı. Hat çalışanları yaptıkları açıklamada, “Biz de iş garantisi istiyoruz” dedi.  AKP hükümeti ‘taşerona kadro müjdesi’ propagandasıyla ortalığı inletirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesine bağlı olarak çalışan ‘ALO 170’ personelinin, kadro dışı kaldığı ortaya çıktı. Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre; çağrı merkezi personeli, “araçla […]
GÜNDEM - 12 Aralık 2017 17:30 A A

Taşeron sorularını yanıtlayan ‘Alo 170’ hattının, kadro dışı kaldığı ortaya çıktı. Hat çalışanları yaptıkları açıklamada, “Biz de iş garantisi istiyoruz” dedi.

 AKP hükümeti ‘taşerona kadro müjdesi’ propagandasıyla ortalığı inletirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesine bağlı olarak çalışan ‘ALO 170’ personelinin, kadro dışı kaldığı ortaya çıktı. Habertürk’ten Esra Nehir’in haberine göre; çağrı merkezi personeli, “araçla personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı” kapsamında değerlendirildiği gerekçesiyle düzenlemeye dahil edilmedi. Ankara, Trabzon, Aksaray, Şanlıurfa, Sivas, Bayburt, Muş ve Kütahya olmak üzere 8 ilde taşeron şirket üzerinden çalıştırılan 1135 dolayında ALO 170 personeli var. Kadro taleplerini dile getiren ALO 170 çalışanları, aralarında 2010 yılından bu yana görev yapanların da bulunduğunu belirterek ‘Yıllardır çalışıyoruz, biz de iş garantisi istiyoruz’ dedi.

DİĞER BAKANLIKLARDA DA VAR

‘ALO 170’ çalışanlarının yanı sıra, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında “araçla personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı” yoluyla çalıştırılan çağrı merkezi çalışanları da kapsam dışı bırakıldı.

Düzenlemenin mevcut halinde Kalkınma Ajansları, Anadolu Ajansı ve TRT gibi özel bütçeli kurumlar da kapsam dışı kalacak. Kamu İhale Kanunu Genel Tebliği’ne göre, toplam ihale bedelinin yüzde 70’i araç temini, yüzde 30’u personel için ise, bu ihale “araçla personel çalıştırmaya dayalı hizmet alımı” kapsamında değerlendiriliyor. Düzenlemede bir değişikliğe gidilmezse, şoförlü araç kiralama, yemek hazırlama gibi alanlarda taşeron işçiler aynı koşullarda çalışmaya devam edecekler.

GÜNDEM - 17:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.