Parçalı az bulutlu

Af tartışmasına CHP’li Emir de verdiği soru önergesiyle müdahil oldu

CHP’li Murat Emir, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yazılı olarak yanıtlaması talebinde bulunduğu önergesinin gerekçesinde; FETÖ/PDY’nin iktidarın onayıyla yargıyı ele geçirip, adalet sistemimizde ağır tahribatlar yarattığını hatırlatarak, bu dönemde verilen kararların bugün af gerekçesi haline getirilmesini eleştirdi. Emir önergesinde; Cemaat üyesi hâkim ve savcılar tarafından verilen ve hukukun temel alınmadığı bu kararların tekrar gözden geçirilmesi gerektiği […]
ANKARA - 29 Eylül 2018 11:55 A A

CHP’li Murat Emir, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yazılı olarak yanıtlaması talebinde bulunduğu önergesinin gerekçesinde; FETÖ/PDY’nin iktidarın onayıyla yargıyı ele geçirip, adalet sistemimizde ağır tahribatlar yarattığını hatırlatarak, bu dönemde verilen kararların bugün af gerekçesi haline getirilmesini eleştirdi.

Emir önergesinde; Cemaat üyesi hâkim ve savcılar tarafından verilen ve hukukun temel alınmadığı bu kararların tekrar gözden geçirilmesi gerektiği daha önce defalarca dile getirildiğini hatırlatarak; “Bu taleplerimize kulaklarını tıkayanların, bu önerimizi bugün kamuoyunda “Af yasası” olarak değerlendirilen düzenlemenin temel gerekçesi haline getirdiklerine” dikkat çekerek; “Eğer amaç gerçekten FETÖ/PDY’li hâkimlerin verdiği haksız kararların adalet sistemimizde yarattığı tahribatın giderilmesi ise, cemaat üyesi yargıçlarca hangi tür davalarda hangi kararların verildiğinin açıkça ortaya konması gereklidir” ifadelerini kullandı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir önergesinde aşağıdaki sorulara yer verdi;

  1. FETÖ/PDY üyesi olduğu gerekçesiyle kaç hâkim, kaç savcı görevlerinden ihraç edilmiştir?
  2. FETÖ/PDY üyesi olduğu gerekçesiyle görevlerinden ihraç edilen hâkimler kaç davada ve hangi kanun hükümleri uyarınca karar vermişlerdir?
  3. FETÖ/PDY üyesi olduğu gerekçesiyle mesleklerinden ihraç edilen hâkimlerin verdiği kararların kaçı şahsa,  kaçı devlete karşı işlenen suçlar kapsamındadır?
ANKARA - 11:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.