15° Parçalı bulutlu

3 bini aşkın çocuk, Bilim Şenliği’nde dünyayı keşfetti

Altındağ Belediyesi’nin düzenlediği Bilim Şenliği’nde 3 bini aşkın çocuk, dünyayı keşfetti. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Şenlik, bu yıl Altındağ Belediyesi’nin desteği ve iş birliği ile düzenlendi. Altındağ Belediyesi’ne bağlı gençlik merkezlerinden de yüzlerce çocuk Şenliğe katılarak etkinliklere yoğun ilgi gösterdi. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Bilim Şenliği iş birliğinden oldukça memnun ve mutlu olduğunu […]
ANKARA - 5 Ekim 2018 17:56 A A
Altındağ Belediyesi’nin düzenlediği Bilim Şenliği’nde 3 bini aşkın çocuk, dünyayı keşfetti. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Şenlik, bu yıl Altındağ Belediyesi’nin desteği ve iş birliği ile düzenlendi. Altındağ Belediyesi’ne bağlı gençlik merkezlerinden de yüzlerce çocuk Şenliğe katılarak etkinliklere yoğun ilgi gösterdi.
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Bilim Şenliği iş birliğinden oldukça memnun ve mutlu olduğunu belirterek, “Bilimsel düşünce ve araştırma yöntemlerinin uygulanması toplumu geliştirir, ilerlemeyi sağlar. Çocuklarla bilimi buluşturduğumuz ölçüde gelişebiliriz. Altındağ Belediyesi olarak sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel etkinliklere destek vermeye gayret ediyoruz. Biz, evlatlarımızı merak edip araştırmaya, okumaya yönlendirmeliyiz. Bilim şenliğinin de gençlerin zihinde yeni ufuklar açtığına inanıyorum. Bundan değerli yatırım yoktur” diye konuştu.
Bilim Şenliği’nde; çocukların gelişimlerinin desteklenmesinin yanı sıra erken yaşta bilim ile tanışma bilim okuryazarlığı, bilimsel düşünme, sorgulama, eleştirel yaklaşım becerileri kazanılması gibi hedefler benimsendi. Çocukların bilim ve sanatın eğlenceli boyutuyla da tanışmaları sağlandı. Şenlikte, çeşitli bilim atölyelerinin yanı sıra, bilimsel film gösterimi, müze ve sergi gezileri, sanat ve spor etkinlikleri de yer aldı.
Prof. Dr. Suhiye Yıldız: “Şenlik, araştırmak ve bilim için ilk adım”
Şenlikte yer alan Eczacılık Okulu’nun standında öğrencilere bilgiler veren Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Suhiye Yıldız, mikrobioloji açısından temel bilgileri aktardıklarını söyleyerek şöyle konuştu:
“Burada, biz temel sağlıkla ilgili bilgileri öğrencilerimize en basite indirgeyerek anlatmaya çalışıyoruz. Yararlı ve zararlı mikroorganizmaları mikroskopla göstermeye, eczacılığın teknolojisini tanıtmaya, el yıkamanın ve temizliğin önemini anlatmaya, probiyotikler gibi güncel bilgileri aktarmaya gayret ediyoruz. Çocuklar burada birçok konuda bilgi sahibi oluyorlar, en azından kendi dünyalarında yeni bir pencere açılıyor. Merak edecekler artık ve araştırıp öğrenecekler. Biz, burada bilimin sadece bir dalını tanıtıyoruz. Bilim dünyası oldukça geniş ve renkli. Araştırmak ve bilim için burası ilk adım. Buna sebep olmak çok güzel.”
Eczacılık okulunu gezen 9 yaşındaki Tuna Özdemir ise, ilk defa mikroskop ile bakterilere bakmanın sevinci ve heyecanını yaşarken, “Eczacılık ilgimi çekti, büyüdüğümde eczacı olmak isterim” diye konuştu.
İsmail Atay: “Böcek korkusunu yok etmeye çalışıyoruz”
Böcek Şenlik Okulu’nda görevli olan İsmail Atay ise, ekoloji farkındalığı oluşturmaya çalıştığını söyleyerek şu bilgileri verdi:
“Böceklerle ekoloji eğitimi veriyoruz ve doğayı sevdiriyoruz. Aynı zamanda böceklerden kaynaklı oluşan korkuyu aza indirmeye çalışıyoruz. Çocuklar doğadan kopmamış oluyor hem de doğayı ve böcekleri tanımış oluyor. Doğada yaklaşık 2 milyon canlı hayvan var, bunun yaklaşık 1 buçuk milyonu böcek. Her 3 canlıdan 2 tanesi böcek. Bu nedenle, böceklerin önemli olduğunu ortaya koymaya çalışıyoruz. Çocuklar böceklerden hem korkuyor hem de merak ediyor. Çocuklarda korku, merak duygusunu da beraberinde getirir. Böcek korkusunu yok etmeye çalışıyoruz. 3 saatlik bir eğitimin sonunda korku, yüzde 90 oranında azalıyor. Teorik bilgiler veriyoruz. Sonra böceklerle ilgili resim gibi atölye çalışmalarımız, sergimiz var. Şu an burada 500’e yakın böcek türü sergileniyor”
Böcek korkusunu, sergideki böceklere dokunarak yendiğini söyleyen 10 yaşındaki Ege Şoray, Bilim Şenliği sayesinde yepyeni şeyler öğrendiğini ve mutlu olduğunu söyledi.
“İlk defa teleskop ile güneşe baktık”
Şenliğe, Altındağ Belediyesi Orhan Gazi Gençlik Merkezi’nden katılan 12 yaşındaki Osman Edip Aslan ve Esma Gül Sancak, Gök Bilim Okulu’nu ilgi ile gezdi. Gezegenlerden ve gökten çok etkilendiklerini belirten gençler, “burada gök bilimine dair her şey var. İlk defa teleskop ile güneşe baktık, çok heyecanlandık” diyerek tüm arkadaşlarını şenliğe davet ettiler.
ANKARA - 17:56 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.