10° Hafif yağmur

2019 yılında ‘kıdem tazminatı’ kalkıyor

Ünlü Sosyal Güvenlik uzmanı Ali Tezel, son günlerde tartışılan kıdem tazminatı fonu ile ilgili bir yazıyı kaleme aldı. Tezel yazısında, şu ifadeleri kullandı: Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı 2019 programı yayımlandı, çok da uzun olan program da; “Kıdem Tazminatı Reform’unda bahsedilerek sosyal taraflar ile uzlaşarak yapılacağından bahsetmiş. Yani tercümesi 2019 yılının muhtemel mart ayındaki yerel seçimlerden sonra […]
GÜNDEM - 30 Ekim 2018 18:58 A A

Ünlü Sosyal Güvenlik uzmanı Ali Tezel, son günlerde tartışılan kıdem tazminatı fonu ile ilgili bir yazıyı kaleme aldı.

Tezel yazısında, şu ifadeleri kullandı:

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı 2019 programı yayımlandı, çok da uzun olan program da; “Kıdem Tazminatı Reform’unda bahsedilerek sosyal taraflar ile uzlaşarak yapılacağından bahsetmiş.

Yani tercümesi 2019 yılının muhtemel mart ayındaki yerel seçimlerden sonra Kıdem Tazminatı Kaldırılarak yerine fon uygulaması getirilecektir.

Sosyal tarafların yani işçi-işveren ve devlet içinde fonu isteyen tek taraf devlet, ne işçi sendikaları istiyor ne işveren sendikaları istiyor o nedenle uzlaşma olmasa dahi devlet istediği için yasalaşacaktır.

Peki ne getirecek ne götürecek,

Şimdi 7 hal gerçekleştiğinde kıdem tazminatlarımızı alabiliyoruz.

1-Emeklilik

2-Yaş hariç diğer emeklilik şartlarını tamamladığımız da yani 15 yıl ve 3600 günümüz varsa,

3-Ölüm

4-Erkeklerin askere gitmesi

5-Kadınların evlenmesi

6-Haklı nedenle işi bıraktığımızda

7-İşveren tarafından işten atıldığımızda

Peki fon gelince ne zaman alacağız;

1-Ölünce

2-65 yaşında gelip emekli olunca

3-Fonda en az 15 yıl kalırsak ve ev veya araba alacaksak fondaki paranın yarısını alacağız,

Son 10 yılda ve özellikle de son aylarda çalışanlara ödenen kıdem tazminatının kaldırılması konusu sık sık gündeme getirilmektedir. Bazı hallerde kıdem tazminatının tamamen kaldırılması bazı hallerde de yerine devlet kontrollü fon getirilmesi dile getirilmektedir.

Fakat, kıdem tazminatının bugünkü uygulaması gereğince sahip olduğu bir çok fonksiyonunu, kıdem tazminatı fonu getirilmesiyle kaybedecek. Kıdem tazminatı fonunun getirilmesiyle öncelikle çalışanlar zarar görecek, sonra işverenler zarar görecek bu işten en kârlı çıkacak olan ise devlet olacaktır.

Tıpkı TTF (Tasarrufu Teşvik Fonu) tıpkı KEY (Konut Edindirme Fonu) gibi devletin eline iç borçlanma için kullanabileceği bir fon daha getirilmiş olacak ve kurulacak kıdem tazminatı fonu ile devlet, 10 yıl süresince tepe tepe tek başına kullanacağı bir fona sahip olacak. 10 yıl sonra ise işçilerle birlikte kullanmaya başlayacak o zaman geldiğinde ise TTF ve KEY gibi fonun tasfiyesi ile karşı karşıya kalacağımız da geçmiş tecrübelerimizden anlaşılmaktadır.

İster kıdem tazminatı tamamen kaldırılsın isterse de yerine kıdem tazminatı fonu getirilsin sanmayın işverenler çok karlı çıkacak, fon işverenleri de üzer çünkü işçilerini işyerlerinde tutamazlar.

(ABC GAZETESİ)

GÜNDEM - 18:58 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.