Parçalı az bulutlu

19 Mayısın Yüzüncü yılında Büyük yürüyüş!

Yürüyüşle ilgili konuşan ÇABA Derneği Başkanı Engin Uç, “Bu yürüyüş birliktelik yürüyüşü. Türkiyeʼde insanlarımız çok fazla kutuplaştı. Atatürk de bu kutuplaşmaya ve bölünmeye karşı toplumun çimentosu niteliğindedir. Toplumun birlikteliğe ve Atatürk paydasında buluşmaya çok ihtiyacı var.” diye konuştu. Çorum Hitit Dernekler Federasyonu, Kızılırmak Dernekler Federasyonu, Çayyolu Platformu ve Çayyolu Ağaçlandırma Derneği (ÇABA) ve Samsun Yüzüncüyıl […]
GENEL - 24 Nisan 2019 21:49 A A

Yürüyüşle ilgili konuşan ÇABA Derneği Başkanı Engin Uç, “Bu yürüyüş birliktelik yürüyüşü. Türkiyeʼde insanlarımız çok fazla kutuplaştı. Atatürk de bu kutuplaşmaya ve bölünmeye karşı toplumun çimentosu niteliğindedir. Toplumun birlikteliğe ve Atatürk paydasında buluşmaya çok ihtiyacı var.” diye konuştu.

Çorum Hitit Dernekler Federasyonu, Kızılırmak Dernekler Federasyonu, Çayyolu Platformu ve Çayyolu Ağaçlandırma Derneği (ÇABA) ve Samsun Yüzüncüyıl Platformu çatısı altındaki 200 dernek 19 Mayıs yürüyüşü gerçekleştirecek. Yürüyüş 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda başlayıp 19 Mayıs’ta son bulacak. ÇABA Derneği Başkanı Engin Uç, “Türkiye’de çok fazla bölündü insanlarımız. Atatürk bu toplumun çimentosudur. Herkes de Atatürk’ün bu toplumun çimentosu olduğunu görecek. Atatürk Samsun’dan başlayıp 19 Mayıs’ta bu yürüyüş son bulacak.” dedi. Yürüyüşün Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yılı olması nedeniyle düzenlendiğini belirten Uç şunları aktardı: “23 Nisan’da başlayacak bu yürüyüşte herkes kendini bulacak. Hep birlikte ayağa kalkıp silkinmiş olacağız. Toplumun buna ihtiyacı var. Toplumun birbirini kucaklamaya ihtiyaç var. Bunu da hep birlikte yapabiliriz. 23 Nisan’da başlayacak 19 Mayıs’ta sona erecek yürüyüşte adım adım Ankara’ya yürüyeceğiz. 19 Mayıs’ta da Anıtkabir’de buluşacağız.”

 ANTIKABİR’DE GÖRKEMLİ BULUŞMA

Anıtkabir’de görkemli bir buluşmanın gerçekleşeceğini anlatan Uç, sözlerini şöyle sürdürdü: “81 ilden toprak getirilecek ve Anıtkabir’e küçük de bir çınar dikeceğiz. 81 ilin toprağını da o çınara koyacağız. Amacımız ne iktidarı devirmek ne de muhalefeti sarsmak. Herkesi bir araya getirip kucaklamak. Bu kucaklaşmada da paydamız Atatürk zaten.” 19 Mayıs akşamını Anıtkabir’de bir müzik şölenine dönüştürmek istediğini anlatan Uç, “O akşam da Tarkan’la konser vermeyi düşünüyoruz. Tarkan’a da buradan seslenerek, çağrımızı kabul etmesini istiyoruz.” diye konuştu. Çorum Hitit Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cemal Emir de, “Bu yürüyüşün büyük bir uyanış olduğunu ifade etmek isterim. Bu yürüyüş Atatürk için ve Türk milleti için çok büyük bir anlam ifade ediyor.” dedi. Yürüyüşe katkıda bulunan gazeteciler arasında bulunan Çağdaş Gazeteciler Derneği eski başkanlarından Mehmet Öztoprak ise, “Ben bir gazeteci olarak bu yürüyüşe omuz koyuyorum. Herkesin de omuz koyması gerekiyor. Bu yürüyüşte Atatürk paydası altında toplanılıyor ve onun bir milleti nasıl bir ulus yaptığına ilişkin ilk adımları attığı Samsun’a çıkışı hatırlatılıyor. 100’üncü yıl kutlaması anlamındadır bu yürüyüş. Tüm dünyaya örnek olmuş bir önderin hareketinin başlangıcı Samsun’da olmuştur. Dünya halklarına örnek olmuş bir adamın hareketi. Bu yürüyüşü hatırlatmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

GENEL - 21:49 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.